Dożynki parafialne 2018

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26. 08. 2018 r.  o godzinie 11. ksiądz Krzysztof Piskorski odprawił Mszę Świętą dziękczynną za tegoroczne plony.
Starostami dożynek byli: Marcin Zimak i Agnieszka Dziewa, którzy przynieśli do kościoła chleb i kwiaty.
Wieniec dożynkowy donieśli przedstawiciele Polichny III. Grała miejscowa orkiestra dęta, śpiewał chór parafialny pod kierunkiem organisty Krzysztofa Nowakowskiego oraz zespół ludowy Kalina Folk.
W kazaniu Ksiądz Proboszcz akcentował potrzebę dziękowania Bogu za chleb powszedni oraz siewcom i żniwiarzom za ich pracę, zachęcając do zrobienia rachunku sumienia z naszej wdzięczności. Budził ducha nadziei. Podał przykład rolnika – altruisty. Mówił m.in. ” Mamy być skuteczni i czynni za miłosierdzie i dobroć Boga. Mamy się odnaleźć w Bożym Miłosierdziu znajdującym odzwierciedlenie w miłosierdziu ludzkim. Czy chleb potrafimy dzielić z potrzebującymi? Czy wystarczy nam wyobraźni miłosierdzia? Czy i jak dojrzewa nasze sumienie ( głębia naszych myśli, naszego wartościowania)?
(…) Nie poddawajcie się rezygnacji i zwątpieniu. Prośmy o ducha wdzięczności i nadziei przez Maryję, naszą Królową i Matkę”.
Po zakończonej Eucharystii gospodynie z Polichny III częstowały wyśmienitym ciastem.
             …………………………
”Hej, już przeszły żniwa znojne,
  teraz łany już spokojne, 
  syte pługów, bron.
  (…)
  Pobłogosław, Panie Boże, 
  siew i pług, co skibę orze,
  i tę chłopską brać.
  
  Co o świcie z wiarą nową
  i modlitwą Chrystusową
  idzie ziarno siać!”